Сергій Жадан, Місько Барбара, Євген Нищук та харківські художники — гостi форуму “СлободаКульт”

17.05.2018 15:10
  • 1

15 травня в Ужгороді стартував двотижневий культурний форум “СлободаКульт”, участь у якому беруть близько 150 митців і мисткинь, дослідників і дослідниць культури зі Слобожанщини (перш за все, з Харкова).

Участь у відкритті форуму також взяли міністр культури України Євген Нищук,губернатор Закарпатської області Генадій Москаль, мер Ужгорода Богдан Андріїв та представниця харківської ХОДА Любов Островерх. 
 
На відкритті форуму міністр культури Євген Нищук, зокрема зазначив: “Ми вже зробили велику роботу задля того, щоб внести комплекс Держпрому в Харкові у списки ЮНЕСКО, подали номінаційне досьє, а тепер ми думаємо, як це зробити і з ужгородським колишнім урядовим кварталом Галагов. Що є спільне у цих регіонів, як мінімум те, що тут є що зберігати. 


На ключовій виставці “СлободиКульт ми бачимо два виміри багатої Слобожанщини. Крейдяні гори заманюють. Степові простори гукають. Інша частина інтелектуальна, індустріальна, і ми бачимо шалений розквіт авангарду, конструктивізму - в 20-ті, розквіт науки протягом наступного сторіччя, розквіт ІТ-індустрії та креативних хабів сьогодні”.

Розмова із Сергієм Жаданом та Євгеном Положієм
, автором роману “Іловайськ”, якою відкрилася літературно-дискусійна програма форуму, називалася “Свої” й “чужі” в часи війни”. Сергій Жадан переконаний: Якщо ти робиш вигляд, що це не твоя війна, - ти працюєш проти країни. Є чітко зрозумілий “чужий”: той, хто проти нас воює. Коли ж ми всередині себе починаємо штучно ділитися на свій-чужий, визначати, хто з нас більший українець, а хто менший, ми втрачаємо силу. Є війна, яку ми маємо виграти, є люди, яких маємо повернути, і є права людини, які непорушні: навколо цього маємо консолідуватися”, - зазначив письменник.

 

Форум розпочався з відкриття трьох виставок.

Виставка “Родинний альбом” на Набережній Незалежності - це фотографії закарпатських і слобідських родин за останні сто років, зібрані юними відвідувачами Харківської і Закарпатської обласних бібліотек для дітей та юнацтва. Спроба зрозуміти регіон, аналізуючи зовнішній вигляд людей, - ключова нитка модної програми форуму. Ми хочемо виявити внутрішнє спільне – через зовнішні разючі відмінності, – говорить  кураторка програми “Мода” Зоя Звиняцківська. – Слобожанщина і Закарпаття, два фронтири на Заході і Сході країни, обидва прикордонні, обидва мультикультурні, насправді багато в чому подібні одне до одного, хоча на перший погляд гранично різні”.

 

“СлободаКульт”, рамкова виставка однойменного форуму, розмістилася на двох локаціях: в культурно-історичному центрі “Совине гніздо” та галереї “Ілько”. Тут понад 150 творів живопису, графіки, скульптури, інсталяції, фотографії та відеоарту, створеного на Харківщині й Сумщині. “Почути голос мистецтва - це наш спосіб і відчути, і проаналізувати регіон, - говорить одна з кураторок ключової виставки Оксана Баршинова. - Як він зміг протистояти так званим “народним республікам”? Чому тут досі живий міф “першої столиці” - при тому, що одні його культивують, а інші відкидають категорично? Ця виставка не дасть відповіді на всі-всі питання, але допоможе подолати багато стереотипів”.

 

Експозиція - спроба представити Слобожанщину в обох її головних іпостасях: з одного боку авангард, конструктивізм, поетика індустріальності, наука і технології; а з іншого - розлогий степовий ландшафт, тяжіння до рукотворності, робота на землі.

 

На виставці можна побачити твори Василя Єрмілова, Бориса Косарєва, представників Харківської школи фотографії Боба Михайлова, Сергія Браткова, художника-графіка Віталія Куликова, Павла Макова, скульптора Валерія Пирогова. Кураторською гордістю експозиції є роботи Євгена Світличного, Вагріча Бахчаняна, Євгена Павлова, Сергія Солонського, Групи "Шило", Олександра Гнилицького. А ще - фото- й відеофіксація відомого ленд-арт проекту у Могриці (Сумщина) “Простір покордоння”.

“Це страшенно цікаве перегукування всередині культури, діалог 20-х років минулого сторіччя - із сьогоденням. Тоді Україна намагалася знайти себе і включитися у світовий контекст - і зараз шукає знову. І Харків у цьому пошуку грає, безперечно, одну з ключових ролей”, - говорить Оксана Баршинова.

 

Третя виставка - виставка плакату «Чорнобиль 30 + Фукусіма 5» міжнародної трієнале екоплакату 4-й БЛОК, що вже майже 30 років проходить у Харкові. Виставка відкрилася в атріумі Закарпатської ОДА, до якої вхід вліьний, на відміну від багатьох інших адміністрацій в країні.

 

Задача форуму - познайомити між собою українські регіони, затягти країну мереживом приватних стосунків, налагодити взаємодію між інституціями, проектами та людьми. І, звичайно, подолати взаємні міфи й стереотипи. “Ми не ставимо собі на меті провести “звіт культурних досягнень регіону”, у нас не стоїть задача виключно розважити публіку, - говорять ініціаторки форуму, співзасновниці БФ “Dofa.Fund. Мистецькі Надра”, Оля Сагайдак та Юля Грубріна. - Ми засобами мистецтва закликаємо людей до діалогу. Харків у 2014-му, можливо, саме тому і встояв, що тут глибокі культурні традиції і традиції об’єднання людей, конструктивної розмови”.

 

Завершився вечір концертом на театральній площі “Радіо “Афродита” (так називалась короткохвильова радіостанція УПА) - нового проекту Міська Барбари з Юрком Єфремовим. «Радіо «Афродита»  це спроба реконструкції того, що було знищене. Спроба уявити, що радіостанцію з такими позивними не розгромили у 1945 році, і вона працює досі. Це розробка персонального плану спротиву, до якого можуть долучитися інші. Ми не можемо і надалі забувати наші пісні, взагалі забувати. Час вивчити уроки і діяти асиметрично, так, як вони не чекають».

 

Наступного дня форум продовжиться відкриттям виставки «Мамо, ввімкни світло» від студії Aza Nizi Maza; розмовою про пошук ідентифікації міста «Харків – Ужгород на відстані 1286 км», котру модеруватиме голова українського Суспільного телебачення Зураб Аласанія; майстер-класом для родин, де зростають діти з особливими потребами та низкою інших подій.

Повна програма форуму - за посиланням


Організатори: Dofa.fund
Партнери: HCBE, МФ "Відродження", Посольство США в Україні
Інформаційні партнери: PR-агенція "Bagels & Letters", UA:Культура UA:суспільне UA:Українське радіо Накипело Громадське радіо Громадське ТВ Левый Берег -LB.UA УП.Життя KORYDOR MediaPort KHARKIV Today

Автор:
Реуцкая Татьяна
blog comments powered by Disqus
Наши партнеры


Нравится ROBINZON.tv? Подпишитесь на рассылку новостей и выпусков программ
Знак ИА Robinzon.TV – торговая марка. Способ передачи аудио-видеовизуальных данных с мобильных устройств нами запатентован. УКРПАТЕНТ № 70711 от 25.06.2012.